Daha önceki bölümlerde cinsellik eylemi kavramından ve bu konudaki negatif inanışlardan, insan yaşamının özellikle bu kısmındaki güçlü zihin kontrolünden bahsetmiştik. Cinsellik, doğal olarak çok miktarda enerjiyi barındıran temel bir alandır. Kişinin kendini ihmal etmesinin ve inkar etmesinin olağanüstü büyük çaplı bir hedefi haline gelmiştir. Kadının ve Dünyanın küçümsenmesi, ikiye ayrılması, kırbaçlanması, kişinin kendini kırbaçlaması ve kendini kurban etmesi gibi toplu bilinçte saklı olan ve sevgi dolu bir yaşam sürme potansiyeli olan bizlere inanılmaz derecede zarar veren olgular daha fazla dikkate alınmayı hak ediyorlar.

Bir an için, Cinsellik Eylemi ve cinsel organlarımız için sık kullanılan kelimeleri düşünün. Cinsellik Eylemini tarif etmek için sıklıkla kullanılan kelime “s …m ek”tir. Bu anlama gelen İngilizce sözcüğün özü ise hayli ilginçtir. 18. yüzyılda, hatta belki çok daha öncesinde, zinanın suç olduğu ve bu sebepten insanların hapse atıldığı zamanlarda, bu kelimeyi oluşturan harflerinin açılımı şöyleymiş: “For Unlawful Carnal Knowledge” yani yaklaşık çevirisiyle “Kanuna Aykırı Bedensel Biliş”. Zina suçundan hüküm giymiş insanların hücrelerinin kapılarına bu kelimelerin baş harfleri yazılıyormuş ki herkes bu kişilerin ne sebepten hapiste olduğunu bilsin. Cinsel eylem için sıklıkla kullanılan diğer kelimeleri, erkek ve kadın cinsel organları için kullanılan çoğu küfürlü kelimeleri düşündüğünüzde görürsünüz ki aralarında bir tane bile pozitif, sevgi dolu, güzel bir kelime yoktur.

Çoğu dilde cinsel eylemi anlatmak için kullanılan her bir kelime veya her bir ifade, o veya bu şekilde aşağılayıcıdır. Bu durum bizim geçmişimizden, atalarımızdan gelen ve cinselliğe karşı toplu tutumumuzu ifade etmektedir. Bazı sevgi dolu ifadeleri kullanmayı önerirsem, olacakları ben de biliyorum. Bu öneriyle beraber “magazin bilinci” devreye girecek ve sevgi dolu olan ifadelerle dalga geçerek, negatif ve aşağılayıcı ifadeleri kullanmaya devam etmemizi sağlayacak.

Cherokee dilinde erkek cinsel organına tipili, kadın cinsel organına ise tupuli denir. Hindu dilinde ise yani ve vajra denir. Cinsel eyleminin kendisi, yapı itibariyle yapılabilecek en yaratıcı eylemdir çünkü ancak bu şekilde kendi türümüzün devamını sağlayabilir ve bu yolla kutsal yaratıma yaklaşırız. Dahası bu, yaşanabilecek en güzel deneyimdir ancak hepimiz biliyoruz ki aynı zamanda tam tersi de olabilir. Cinsel eylem özünde kutsal sevgiden ve yaratımdan kaynaklanan bir eylemdir ancak buna rağmen bütün kültürümüz her fırsatta bu eylemden aşağılayıcı kelimelerle söz etmekte.

Bir de adet dönemi var. Potansiyel yaratımın kutsanmış kanı, çoğunlukla bir lanet olarak kabul edilmekte. Oysa birçok eski kültürde, bu dönem bir kutsanma olarak kabul edilirdi. Kızılderili kadınlar, aylık adet dönemlerinin üç gününü Ay Kulübesine gidip sessizlik ve barış içinde dinlenerek kendilerini yenilerlermiş. Günümüzde ise kadınların bir tampon yardımıyla sanki hiçbir şey yokmuş gibi yaşantılarına devam etmeleri bekleniyor. Bu, bir dişinin beden ritmiyle uyum içerisinde olması değildir. Burada, kültür yapısının değişmesi için inanılmaz bir potansiyel var.

Şimdi tekrar Yıldız Kızı Çemberinin etrafında cinsellik bakış açısıyla dönelim. Bu, yapması oldukça zorlayıcı bir alıştırma olabilir. Bu sebepten alıştırmayı yapmak için uygun bir zaman seçtiğinizden ve kendiniz için sessiz bir zaman dilimi ayırabileceğinizden emin olun.

Daha önce yapmış olduğunuz gibi çemberi hazırlayın ve hazır olduğunuzda yine ortasında oturun. Bu kez bir yetişkinin bakış açısıyla başlayacağız.

Cinsellik Eylemi – ALIŞTIRMA 1

Kuzeye Dönün

 • Şu soruyu sorun: Cinsellik Eylemi yaşamınız nasıl? Büyülü, duygusal ve sevgi dolu tatlara doğru düzenli yapılan bir yolculuk mu? Vücudum beni Esrime Bulvarında bir yolculuğa mı çıkartıyor? Bu ego kontrolünü keyifli bir şekilde kaybetme ve doğanın (Tanrı’nın) doğal olarak yaptığını yapmasına izin verme zamanı mı? Bu, partnerinizle aranızda olan paylaşım, benzer şeyleri paylaşmak ve beraber Esrime Bulvarını bulmak mı?
 • Yoksa başka bir şey mi? Oldukça sıkıcı bir durumdan zevk almak için isteksiz bir uğraş mı? Olaylar istediğiniz gibi gelişmediği için yaşanan bir hayal kırıklığı sonucunda reddedilmiş, az sevilen veya katlanılan bir kişi gibi hissetmek mi? Yoksa bu bir partner bulma arayışı ve siz çok çabuk mu sıkılıyorsunuz? Cinsel yaşamınız, sizi heyecan için sürekli yeni partnerler aramaya itecek kadar rutin ve sönük mü? Cinsel yaşamınız size göre nasıl?
 • Bu soruların cevaplarını doğru bir şekilde günlüğünüze yazın. Başka hiç kimse okumayacağı için son derece dürüst olabilirsiniz. Sonuçta dürüstlük hep kazandırır.

Güneye Dönün

 • Yaralı yanınıza bakın. Cinsel açıdan nasıl yaralandınız? Gençken sizi geri mi çevirdiler? Yeni oluşan ve çok hassas olan cinselliğinizi incitecek ne yaşadınız? Ya da bu döneminizde sizi destekleyenler mi oldu? Ergenlikte ne yaşadınız? Gelişen cinselliğiniz aileniz tarafından hoş karşılandı mı? Kadınsanız, adet döneminiz hakkında size bilgi verilip vücudunuzda oluşan değişikliklere uyum sağlamanız konusunda size yardım edildi mi? Erkekseniz, vücudunuzun güçlü ve gizemli bir organa dönüşen uzantısı ile ne yapacağınız konusunda size yol gösterilip bunun güzelliği ve nasıl mutluluk getirdiği hakkında bilgi verildi mi? Ergenlik yıllarınız ve bu yıllara ait tecrübelerini, ilk dansınız ve sosyal toplantı deneyimleriniz nasıldı?

Batıya Dönün

 • Cinsellik Eylemi sırasında vücudunuz ne hissediyor? Fiziksel olanla ve doğanızla ne kadar bağlantıdasınız? Cinsellik Eylemi esnasında vücudunuz ne kadar sizi yönlendiriyor ve gerçek halini size gösteriyor? Karşı cinsin kutuplaşmasını ne kadar içinizde hissedebiliyorsunuz?

Doğuya Dönün

 • Cinsellik Eylemi esnasında içinizdeki büyülü çocukla ne kadar bağlantıya geçebiliyorsunuz? Cinsellik Eylemi sizin için ne kadar büyülü bir olgu? Cinsellik Eylemi sizi zamansızlığın ve çaba harcamadan zevke ulaşma halinin içine alıyor mu? Orgazm sırasında ve sonrasında bilinciniz içsel sessizliğe ve zevke dönüyor mu?

Şimdi çemberiniz güneyine döndürün:

 • Cinsellik eylemi düşünen bir varlık olarak kendi hakkınızdaki inançlarınız ve mitleriniz nelerdir? Böbürlenmeyi bırakın; gerçek nedir? Cinsel siz hakkında hangi gerçekliği kabul ediyorsunuz?

Güneybatıya dönün

 • Cinsellikle alakalı rüyalarınız nelerdir? En iyi mastürbasyon senaryo­ larınız neler? (eğer hiç mastürbasyon yapmadıysanız, kesinlikle çok sıra dışısınız) . Cinsellik Eylemi ile ilgili yaşamınızın nasıl olmasını istersiniz? En büyük hazları size ne yaşatır? Hangi Cinsellik Eylemi ile ilgili rüyalarınızı gerçekleştirmek istersiniz?

Batıya dönün

 • Gerçekleşmemiş hayalleriniz ya da pişmanlıklarınız var mı? Sizin için tam da olması gerektiği gibi olmayan şey nedir? Kendinizi sıkılmış ve hayal kırıklığına uğramış hissediyor musunuz? İçinizdeki “keşke . . . ” diyen ses, neler söylüyor?

Kuzeybatıya dönün

 • Cinselliği ifade ederken hangi kurallar· sizi-bağlıyor? Kendinize koyduğunuz sınırlamalar neler? Neyi yapmaya kesinlikle cesaret ede­mezsiniz? Sizinle birlikte yapması için partnerinizden isteyemeyeceğiniz şey nedir? Cinsellik Eylemi ile ilgili yaşamınızda ve partnerinizle kendini tekrar eden durumlar nelerdir?

Kuzeye dönün

 • Cinsellik Eylemi hakkındaki inançlarınız nelerdir? Cinsellik ve cinselliğin ifade edilmesi hakkındaki felsefeniz nedir? Cinsellik Eylemi nasıl uygulanmalıdır? Cinsellik Eylemi sizin için spiritüel bir olgu mudur yoksa spiritüellikle alakası yok mudur?

Kuzeydoğuya dönün

 • Partnerlerinizi ve cinsel deneyimlerinizi nasıl seçiyorsunuz? Deneyimleriniz seçimlerinizle örtüşüyor mu? Cinsel deneyimlerinizin koreografisini nasıl yapıyorsunuz?

Doğuya dönün

 • Seçimlerinizin sonuçları nelerdir? Sevişirken kendinizi ne kadar ruhunuzla bağlantıda hissediyorsunuz?

Güneybatıya dönün

 • Cinsel bir varlık olarak kendinizi nasıl hissediyorsunuz?