Hayallerinizi Gerçekleştirmek için yapacağınız alıştırmalardan bir diğeri ise Işık Unsurlar ile ilgilidir. Şimdi sıra, çemberin etrafında ışığın bakış açısıyla dönmeye ve neleri değiştirebileceğimizi görmeye geldi:

Hayallerinizi Gerceklestirmek

Hayallerinizi Gerçekleştirmek – ALIŞTIRMA 1

Tekrar Güneye dönün. İçsel Değerim:

Bu kez göreviniz; kendinizi tekrar mitolojik hale getirmek. Farz edin ki kutsanmış olarak doğdunuz ve günah içinde doğmak gibi bir düşünce­ ııiz kesinlikle yok. Farz edin ki doğuştan gelen içsel iyiliğinize ve aile­ ııin, kabilenin, içinde yaşadığınız kasabanın, kentin ve şehrin bir parçası ıılmaya hakkınız olduğu öğretilerek büyüdünüz. Farz edin ki spiritüellik lıakkında size; “ait” olduğunuz, bütünle bağlantıda olduğunuz, insanlar ıı,:in kendinize has bir değeriniz olduğu ve bütünün iyiliği için yapacak ı ılduğunuz katkıya ihtiyaç olduğu öğretildi.

 • İçsel iyiliğinizi, kendinize has değerinizi, evrenin bir parçası olarak var olma hakkınızı, bütünle olan birliğinizi kendinize ifade etmek için bir iki dakika durup düşünün. Bu hissi içinize çekerek nefes alın, bu gerçeği özümseyin. Daha sonra, hazır olduğunuzda kendinize bu bakış açısıyla, kim olduğunuz, neden burada olduğunuz, ne yapmanız gerektiği, Toprak Ana ve onun insanlarının yararına neler verebileceğinize dair çeşitli hikayeler anlatın.
 • Bunları yazın ve eski hikayelerinizle aralarındaki farkları görün.
 • Kendinize sorabileceğiniz yararlı birkaç soru:
  1. Neler bana kendimi yaşamda ve canlı hissettirir?
  2. Neler bana ahenk, denge ve mutluluk hislerini verir?
  3. Büyümek ve kendi iyiliğim için hangi bilgileri arıyorum?
  4. Neye ve kime gerçekten güveniyorum?
  5. Başkaltırının yararına sunabileceğim ne var?

Güneybatıya dönün. Hayallerinizi Gerçekleştirmek – Kendinizi tekrar hayal etmek:

Şimdi tekrar, kendi yaşamınızın düşüne bakmak ve yeniden düşlemek rnmanı. Bu kez, kendinize dair yeni hislerinizle, yaşamınızın gerçekten nasıl olmasını istiyorsanız, gerçekten gerçekleştirmeyi istediğiniz yaşamı düşleyin. Ne kadar uzun süreceğini ve “gerçek yaşamda” ne kadar pratik olduğunu düşünmeksizin mantığı, eski inanışları, ‘insanca sınırlamaları’ vb. bir kenara bırakın.

 • Gerçeğe dönüştürmek istediğiniz yaşama dair hayallerinizi yazın. Kendinizi sınırlamadan, üzerine yazdığınız kağıdın parlamasına ve ışıldamasına izin verin.
 • Sizi harekete geçirecek faydalı sorular:
  1. Atılmak istediğim yeni maceralar neler?
  2. Utanmadan ve özgürce keşfetmek istediğim şey nedir?
  3. Hangi hayallerimi gerçekleştirmek istiyorum?
  4. Ne tür insanlar beni çekiyor?

Batıya Dönün. Hayallerinizi Gerçekleştirmek – Hareket Etmenin Güzelliği:

Şimdi, pratik olmanın ve hayallerinizi gerçekleştirmek için neler yapabileceğinizi düşünmenin zamanıdır. Önce pratik adımlar: Cesaret, güven ve inanç işte bu noktada devreye girer. Evrene güvenin, bir şeye tamamen kendinizi adadığınızda evreninde sizi destekleyeceğine inanın ve güvenin. Bunu, enerjinin düşünceyi takip etmesi olarak ya da niyet etme ve odaklanmanın hareketi oluşturması olarak da ifade edebiliriz.

 • Kendi hedeflerinize ulaşmak için uygulayabileceğiniz pratik adımları yazın. Sürekli gözünüze takılması için ve size ne yapmak istediğinizi hatırlatması için, listenizi görebileceğiniz bir yere asın.
 • Yardımcı Uyarılar:
  1. Kendimi dünyayla ne kadar uyumlu hissediyorum?
  2. Nerede, nasıl ve kiminle kendim gibi olmaya cesaret ediyorum?
  3. Anda, şimdide ne sıklıkta ve ne kadar yaşıyorum?
  4. Fiziksel ve ruhsal sağlığım nasıl?
  5. Ölümü düşmandan çok bir rehber gibi görebiliyor muyum?

Kuzeybatıya dönün. Hayallerinizi Gerçekleştirmek – Kutsal kurallar ve kanunlar:

Şimdi, kendinize koyduğunuz o kuralları ve kanunları, yargı ları, zorunlulukları inceleme ve düzeltme zamanıdır.

 • Hangi kurallar sizi gereksiz kısıtlamalarda bulunmaksızın destekler ve rehberlik eder? Yaşamınızın kontrolü sizin elinizde; dolayısıyla, sizin için neyin iyi olduğuna siz karar vereceksiniz.
 • Nelerin size yardımcı olabileceğine dair başlıklardan oluşan yeni birliste yapın.
 • Şu soruları sorun:
  1. Benim için kutsal olan nedir?
  2. Benim için zaman kavramı ne vakit evrenle uyumlu ve zahmetsiz oluyor?
  3. Yaşamıma güzellik hissini ne getiriyor?

Kuzeye Dönün. Hayallerinizi Gerçekleştirmek – Bilgi ve Bilgelik:

Kuzeyin ışığı; içgüdüsel olarak “bilme”nin o ele geçmez hissidir, ruhla oynı çizgide olmak ve kozmosun güçleriyle dengede olmaktır, olayların oluş halleriyle ahenk içinde ve olayları egonun planlarına uydurmaya çalışmaksızın anda olmaktır. Kültür ve dil, nesiller boyunca geliştirilmiş ve sessiz anlaşmalarla bize öğretilen, diğer insanlarla anlaşabilmek ve dünyayı algılayabilmek için kullandığımız kararlaştırılmış kavramlar ağıdır. Hilgelik ise kültür ve dilin bundan ibaret olduğunu bilmektir; öte yandan kültür ve dilin bundan ibaret olduğuna inanmak ise saçmalıktır.

 • Kuzeye dönerek, kendi inanç sistemlerinizi ve sadece size öyle inanmanız öğretildiği için doğal karşıladığınız olayları inceleyin. Şimdi baktığınızda, doğru olmayan ve size bir faydası olmadığını gördüğü­ nüz, gözden çıkartı labilecek hangi bilgileri görüyorsunuz? Sizin için kesin olan, sağlam temellere dayalı ve içsel bilgiyi ortaya çıkartan şey nedir? Bir zamanlar bilgi olarak kabul ettiğiniz bazı şeyler şimdi -yanlış olmasa da- kesinliğini yitirmiş varsayımlar olarak görünebilir. Bu, olağan bir durumdur ve söz konusu varsayımlar bu durumda “belki”ler kategorisine yerleştirilebilir. Bu durumlar kesinliğini yitirdi­ ğine göre, şimdi maceracı bir tavırla, nelerin kesin olduğuna öğrenmeye kendinizi açabilirsiniz.
 • Şu sorulara bir bakın:
  1. Yaşamıma anlam ve keyif katan şeyler nelerdir?
  2. Çabalarımı nasıl ve ne zaman koordine ederek başarıya ulaşıyorum?
  3. Hangi başarılara sahip oldum ve hangi yetenekleri geliştirdim?
  4. Hangi felsefeler şimdi bana bir şey ifade ediyor ve ruhumu besliyor?
  5. Şimdi yenilenmiş bir bakış açısıyla dünyaya ve yaşamıma baktığımda neyi gerçek olarak kabul ediyorum?

Kuzeydoğuya dönün. Hayallerinizi Gerçekleştirmek – Bilinçli Seçim:

Şimdi tekrar “seçim”e geldiniz. Daha önce, seçimlerinizi ne şekilde yaptığınızı incelemiştiniz. Şimdi, seçimlerinizin sonuçlarının sorumluluğunun tamamen sizde olduğunun ve başkalarının herhangi bir etkisinin olmadığının bilincinde olarak, nasıl seçimler yapmayı seçersiniz? Burası son durak. Bu sizin yaşamınız ve yaşamınıza sizden başka kimse hakim olamaz. Şimdiye dek başkaları Üzerlerine vazife olmaksızın sizin üzerinizde hakimiyet kurmaya çalıştılar; bütün şartlanmalarınızın neticesinde baş­ kalarının fikirleri sizin yaşamınızda önem kazandı ve size ait olmayan kalıplar sizin yaşamınızın bir parçası oldu. Artık, bilinçli seçimler yaparak ve ortaya çıkan sonuçlardan ders alarak öğrenme zamanıdır. Evren, karma yoluyla öğrenmemiz gereken dersleri bize öğretiyor.

 • Kendinize şu soruları sorun:
  1. Hangi durumlarda kendi yaşamımın hakimiyetini elime aldım ve beklediğim, arzu ettiğim sonuçları elde ettim?
  2. Ne zaman ve nasıl az çaba sarf ederek maksimum neticeler elde ettim?
  3. Hangi durumlarda kendi sorumluluğumu al ıyor ve doğal liderlik yetilerimi sergiliyorum?

Doğu. Hayallerinizi Gerçekleştirmek – Kalbi olan Yol:

 • Doğuya dönün ve kendinize, “Yaşamınızı bu şekilde yaşamanın kar­ şılığı nedir?” diye sorun. “Yaşamımın enerjisini yeniden yapılandırdı­ ğım zaman buna bağlı olarak sonuçlar nasıl değişecek?”
 • Sorularınız:
  1. Ne zaman net bir biçimde özgür irademle hareket ediyorum?
  2. Ne zaman ve nasıl sanatçı yanımı ortaya çıkartacak şekilde hareket ediyorum?
  3. Ne zaman ve nasıl kendi potansiyelimi tamamen ifade ediyorum?
  4. Ne zaman ve ne şekilde başkalarının da yararı için dünyaya güzellikler getiriyorum?
  5. İçimdeki büyülü çocuğun özgür ve neşeli yanıyla ne zaman bağ­ lantıya geçiyorum?
  6. Ne zaman neşeli ve sevgi dolu çocuksu yanım dans etmeme neden oluyor?
  7. Kalbimin gösterdiği yol nedir? Bunun karşılığında vermem gereken nedir?

Güneydoğu. Hayallerinizi Gerçekleştirmek – Spiritüel Savaşçı:

 • • Kendinize sorun:
  1. Ne zaman kendi gerçekliğini yaşayan bir spiritüel savaşçı oluyorum?
  2. Ne zaman tüm sorumluluğunu alarak kendi gerçekliğimi yaşıyorum?
  3. Ne zaman güvenle bilinmeyene doğru gitmeye cesaret ediyorum? (“kork ama yine de yap”)
  4. Ne zaman problemin bir parçası olmak yerine çözümün bir par­ çası oluyorum?

Şimdi, çemberin etrafında tersten gidelim ve anlamını tekrar gözden geçirelim:

Doğunım ışık yanı, aydınlanma elde etmek anlamına gelir, yani “görmek” dernektir. Bu, kendi değerimin farkına vararak (güney), mitolojirni yeniden oluşturup sağlıklı, yaşamı destekleyen ve cesur seçimler (kuzeydoğu) neticesinde, bilme hissini (kuzey) takip eden, yaşamım ve kendim (kuzeybatı) hakkındaki eski robotsu kurallarımı aşarak, kendi durumumu kabul edip (batı) yaşamak istediğim yaşama dair gerçek ve derin arzularım hakkında pozitif hayaller kurarak (güneybatı) gerçekleşir.

Son olarak her iki çembere birden bakın; olmanın iki farklı şekli, kendinizin iki farklı haritası, olasılıklar)nız ve hayalleriniz sayesinde gerçekleştirebileceğiniz iki yaşam. Bundan ne öğrendiniz?