Yukarı Dünya

Yukarı Dünya, fiziksel bedenimizde kalbin üzerindeki bölümlere bağlantılıdır: boğaz -iletişimin merkezi, üçüncü göz- ruhsal görüş ve başın tepesindeki, evrenle bağlantıya geçmemizi sağlayan lotus çiçeği. Yukarı Dünya, daha çok felsefi spiritüel rehberlerin, kozmik varlıkların ve genellikle bize insan formunda görünen ve bilgelikleri evrensel olan büyük bilgelerin evidir. Gündelik bir problemimiz hakkında ne yapacağımızı bize söylemek yerine daha çok. bedenlenişimiz sonucunda genel olarak öğrenmemiz gerekenlere hakim olmamız yönünde bize rehberlik ederler. Bazı kültürlerde, anne adayı olan kadın doğacak çocuğun dünyaya gelme nedenini öğrenmek üzere bir şamanla beraber doğmamışlar diyarına yolculuk eder. Bu şekilde, çocuğa doğma amacını yansıtan bir isim verilir.

Yukarı Dünyada ışık genelde geçirgen ve pastel tonlarda olup insanda bir hafiflik hissi uyandırır. Çok önemli bir nokta: Yukarı Dünya hiçbir şekilde Alt Dünyadan daha üstün değildir, aynı şifa çemberinde doğunun batıdan daha üstün olmadığı gibi. Bu dünyalar birbirlerini tamamlayan eşit olgulardır ve biri olmadan diğerinin var olması mümkün değildir.

Yukarı Dünya Yolculukları

Yukarı Dünyaya yolculuk etmenin çeşitli yolları vardır ve bunların bazıları muhtemelen size çok tanıdık gelecektir. Örneğin, imgeleme tekniğini kullanan ve psikoterapinin bir şekli olan psikosentezi büyük olasılıkla biliyorsunuzdur. Psikosentez tekni­ğinde, kişi örneğin, bir dağın tepesine çıkarak yukarıda yaşayan “Bilge Kişi”yi ziyaret ettiğini imgeler. Başka bir yolculuk örneği ise sihirli bir ağaca tıranlamrak metrelerce yukarıya gökyüzüne çıkmak ya da bir kasırga veya hortum tarafından havaya kaldı­ rılmak ya da Yer’in eksenine yani dünya ağacına tırmanmaktır. Birçok masal veya efsane, “Jack ve Fasulye Ağacı” gibi ikayelerden bahseder. Bu hikayede Jack’in karşılaştığı dev, daha çok Alt Dünyaya ait bir görüntüdür. Alt Dünyada olduğu gibi bir şaman, yardım ve rehberlik almak için Yukarı Dünyaya da yolculuk edebilir ancak burada ona bir erk hayvanı verilmez.

Batılıların “rüyası” Yukarı Dünyaya gelmiş ve antik sembol bilimini bozmuştur. Birçok Batı geleneğinde, iyi ve kötü kavramları, aşağı ve yukarı ya da ışık ve karanlık kavramlarıyla karıştırılmaktadır. Örneğin, Musevi-Hristiyan geleneğinde, iyi ve kötü kavramı, Cennet ve Cehennem olmuştur. Yunan geleneğinde ise Olimpos dağının tepesinde iyi tanrılar, Hades’te ise kötü tanrılar yaşamaktadır.

Bu durum acilen iyileştirilmesi ve yeniden mitolojileştirilmesi gereken Batılı bilinçle ilgilidir. Bütün iyi tanrılar ışık olan gökyüzü krallığındayken bütün kötü tanrılar, aşağıdaki karanlıklar diyarında yani Cehennemde ya da Hades’tedirler. Dinlere inananların, dünyayı sevme imkanı var mıdır sizce? İngilizce “heli” yani cehennem kelimesi Yunanca “Helles” kelimesinden gelir ve ışık anlamındadır. Helen, ışık tanrıçasıdır. Ayrıca Kızılderililerin mitolojisindeki Wyola-Helle de ovaların Tanrıçası, Işık Ovası olarak bilinir.

Sibirya şamanlarının mitolojisinde ise yaratıcı tanrılar, Yukarı Dünyada yaşarlar ancak insanlar ve onların sorunlarıyla neredeyse hiç ilgilenmezler. Alt Dünyada yaşayan, Dünya’yı yaratmış olan tanrılar ise insanlarla ilgili konularla çok alakadardır ve şamanlar tarafından yardıma çağırılabilirler. Sibirya Şamanlarının mitolojisi, daha Dünya yanlısı bir mitolojidir.

 Yukarı Dünya ve Keşif Yolculuğu

Bu yolculuğu, Alt Dünyaya yolculuk esnasında kullandığınız davul ritmiyle veya New Age stili rahatlatıcı bir müzikle ya da daha yumuşak klasik parçalar eşliğinde yapabilirsiniz. Tibet kaseleri ya da size rahatlık hissi veren sessizlik ve huzur sağlayan ve dünyalar arasındaki o yere gitmenize yardım edecek olan herhangi bir şeyi de kullanabilirsiniz.

Yukarı Dünya Yolculukları – ALIŞTIRMA 1

Daha önceden yaptığınız şekilde kendinizi hazırlayın ve rahatlayın. Uzanmayı veya dik bir şekilde oturmayı tercih edebilirsiniz veya meditasyon duruşunda olmak size daha rahat gelebilir. Yukarı Dünyaya yolculuk esnasında tavsiye edilen belli bir duruş şekli yoktur, kendinizi nasıl en rahat hissediyorsanız onu uygulayabilirsiniz.

Niyetinizi net bir şekilde ifade edin: “Bilge rehberimle tanışmak ve onun bilgeliğini dinlemek için Yukarı Dünyaya yolculuk ediyorum.”

Aynen Alt Dünyaya yolculukta olduğu gibi başlangıç yerinize gidin ancak bu kez yukarıya doğru bir yol gösterilmesini isteyin. Size bir ağaç ya da tırmanmanız için bir dağ gösterilebilir ya da karşınızda bir merdiven belirebilir. Beliren her neyse onu takip edin ve hafifliğinizi hissederek yukarıya doğru hareket edin. Yukarıya doğru çıkarken, büyük ihtimalle zara benzer bir maddenin bulunduğu noktaya geleceksiniz, bu zar yapışkan bir bulut gibi iki dünyayı birbirinden ayırmaktadır; bir seperatör görevi gören bu maddeyi geçmeniz gerekmektedir. Burası Yukarı Dünya ve sıradan dünyayı birbirinden ayıran önemli bir ayrım noktasıdır. Gerekirse güç kullanarak ilerleyin ve bu zarı geçtiğinizde etrafınıza bakın ve nerede olduğunuzu inceleyin ve hissedin. Etrafta kimlerin ve nelerin olduğuna bakın.

Yukarı Dünya; Alt Dünyadan daha farklıdır, büyük olasılıkla ruhsal ve daha az gerçekçi bir his uyandırır ve yoğun hisler yaşatmaz. Çok renkli ve harikulade olabilir. Yukarı Dünyada iletişim daha telepatiktir, cevapları görüntü ve his olarak içinizde hissedersiniz.

Keşifleriniz sonucunda bulduklarınızı ve hissettiklerinizi gözden geçirin. Yolculuğunuzun sonunda geldiğiniz yoldan tekrar geriye dönün.

Bilge bir rehberle tanışmak için Yukarı Dünyaya yolculuk

Öncelikle hangi konuda yardım istediğinizi belirleyin. Günlük yaşam meseleleriyle alakalı bilgiler edinmek için Alt Dünya uygunken, Yukarı Dünya daha uzun vadeli, yukarıdan ve daha geniş açıdan bakılması icap eden felsefi konular hakkında yardım alabilmek için uygundur. Ne de olsa Yukarı Dünya, yukarıdadır.

Yukarı Dünya Yolculukları – ALIŞTIRMA 2

Daha önceden yapmış olduğunuz gibi devam edin ancak bu sefer ilk önce niyetinizi belirtin: “Bilge rehberimle tanışmak için ve (konuyu belirtin) … konusunda yardım ve rehberlik almak üzere Yukarı Dünyaya yolculuk ediyorum.” Size özel olan yolla yukarı doğru yolculuğa başlayın, zardan geçerek gökyüzüne ya da nereye doğru gittiğinizi hissediyorsanız oraya doğru yolunuza devam edin. Rehberinizin yuvası olarak hissettiğiniz, algıladığınız yere gelene dek ilerlemeye devam edin. Rehberinizden, size kendisini göstermesini isteyin. Herhangi bir şey olmazsa rehberiniz kendini gösterene dek yukarı çıkmaya devam edin. Oraya vardığınızda, rehberinize katılarak sorunuzu yöneltin ve gelen cevabı hissedin.

Yolculuğunuzun sonunda geldiğiniz yoldan geri dönün ve deneyimlerinizi günlüğünüze döner dönmez unutmadan yazın. Bunu hemen yapmanız daha iyi olur. Bu imgeler de tıpkı rüyalar gibi hızla zihinden çıkıp gidiverirler.

 Yukarı Dünya ve Ruhunuzu Geri Alma

Ruhu Geri Kazanma isimli çalışma, çok kadim bir çalışma olup bir şamanın, hastasının iç dünyasına girerek bu dünyayı içeriden açıp ortaya sermesinde o hastaya yardımcı olması sürecidir. Bir başkasının iç dünyasına yolculuk ederek amaca etki edebilir. Kişi zamanda geri yolculuk edebilir çünkü içinde bulunduğumuz dünya dışında hiçbir dünyada zaman kavramı yoktur. Bu sebeple, kişinin enerji bedeninde hala tutulan geçmiş travmaların amacı­ nı ve yönünü değiştirmek mümkündür.

Başka dünyaları keşfetme deneyimi olmayan ve genel kabul gören gerçeklik saçmalığını kabul etmiş bir kişi için bu harika bir deneyim olabilir ama bir şamanın dünyasında bu yolculuk, günlük yaşamda kullanılan, binlerce yıl boyunca gerçek uygulamalara dayalı, denenmiş ve test edilmiş bir iyileştirme yöntemidir.

Neredeyse herkes ruhunu kaybetmeyi deneyimlemiştir. Mesela ben bunu, sekiz yaşımda yatılı okula gönderildiğimde felaket bir terk edilmişlik olarak yaşadım. Bunu inanılmaz derecede zor yapan şey ise, “Bunu yapıyoruz çünkü seni çok seviyoruz:’ demeleri olmuştu. O dönemdeki düşüncem, eğer bu sevgiyse lütfen beni daha az sevin şeklindeydi.

Aynı olayı bir de ergenlik döneminde, annemin menopoz problemlerinin de etkisiyle ailemizin parçalanması ile yaşadım. Bu dönemde, bir yandan da nefret ettiğim yatılı bir devlet okulunda okuyordum. Sadece bu dönemi atlatabilmek için “hayatta kalma modu”na nasıl girdiğimi çok iyi hatırlıyorum: yaşam gücümün büyük kısmını ezerek ve hem fiziksel hem de duygusal açıdan olabildiğince az hissetmeye çalışarak.

Bu şemlde acı çekenlere yardım edebilecek kişiler ve kuruluşlar var. Londraöa bu konuda Yatılı Okuldan Kurtulmayı Başaranlar. isimli çok başarılı bir kurs var ve bu kursun yaratı­ cısı Nick Duffel’ın aynı zamanda çok güzel yazılmış The Making of Them (Onların Yapılışı) isimli bir kitabı var. Çocuklarını yatılı okula göndermeyi düşünen herkesin bu kitabı okumasını tavsiye ediyorum.

Yaşamınızı yoluna koyamama, konsantre olamama, duygusal bedeninizle bağlantıda olamama, kendini sarhoş gibi hissetme, kendinizi yaşamınızın içinde değil de sanki dışından izleyen biriymiş gibi hissetme, hep yayılan bir korku hissi ve ileri derecede depresyon gibi problemler gibi sorunların hepsi insanın ruhunu kaybetmesinin örnekleridir. Kronik hastalıklar, özellikle sürekli tekrar eden ME (kronik yorgunluk sendromu) gibi kötü sağlık problemleri de genellikle ruh kaybının sonuçlarıdır.

 Yukarı Dünya ve Depresyon

Dünya Sağlık Örgütü, depresyonu gelecekteki en büyük ölüm sebepleri sıralamasında ikinci sıraya koydu. Bu açıklamanın şamanik söyleniş şekli ise ruh kaybının, ikinci sıradaki en büyük neden olduğu şeklindedir. Her iki şekilde de bu korkunç bir istatistiki bilgidir ve Batılıların “rüya”sındaki kronik başarısızlığı gösterir.

Şamanik bakış açısıyla, kişinin sağlıklı olması bir güç meselesidir. Beden güçlü ise, yani kişi kendi üzerinde güç sahibi ise (bu, diğer insanlar üzerinde manipüle edici güç sahibi olmak anlamında değildir) veya iyi bir ruh halinde ise yani kendini ilahi olanla doldurmuşsa, bu durumda istila edici güçler olan mutsuzluk ve hastalık için yer olmaz.

Dünyayı bir şamanın gözüyle gördüğünüzde, doğrusal zaman diye bir şey yoktur. Şifa çemberinde (bkz. 2. Bölüm) gördüğünüz gibi beden anda var olur (batı). Hafıza bedende saklanır ki böylece, geçmişte her ne olduysa şu anda da bir yerde olmaya devam etmektedir. Dolayısıyla, bir şaman söz konusu yere yolculuk ederek ne olduğunu öğrenir ve kaybolmuş olan ruh parçasını ve içerdiği yaşam enerjisini geri getirir