Miyavvv! Grrrrrr! Hsssss!

Kedilerin bu sesleri çıkardıklarını hepimiz iyi biliriz. Ancak kedi sesleri bu kadarla sınırlı değil. Kedilerle ilgili gerçeklerin en ilginçlerinden biri bu hayvanların aslında 100 farklı ses çıkarabildikleridir. Yavru kediler genellikle annelerinden süt isterken miyavlarlar. Yetişkin kediler ise insanların karşısında miyavlarlar. Ne de olsa kedi sahipleri kedi ebeveynleri olarak kabul edilebilir!

Bilimsel çalışmalar kedi sesleri konusunda ilginç gerçekleri ortaya koymuştur. Bir kedi sahibi olarak bazen kediniz sizinle konuşuyor gibi geliyor mu? Kedilerin bebek insan seslerini taklit ederek sahiplerinin ilgisini çekmeye çalışırlar. Kedi gerçekleri aynı zamanda bu sevimli hayvanların sahiplerinin seslerini tanıyabildiklerini de göstermiştir. Ancak maalesef kediler konuşmayı mümkün kılan ileri derecede zihinsel becerilerden yoksun olduklarından konuşabilmeleri mümkün değildir. Kedilerin becerilerine rağmen onlardan daha zeki olduğunuzdan şüpheniz olmasın!

Kedi gerçeklerinden çok bilinmeyen bir diğeri de kedilerin kulaklarını 180 derece çevirebilmeleridir. Kedilerin kulaklarını hareket ettiren 30 kas vardır. Ayrıca insanlardan daha yüksek frekanstaki sesleri duyabilmeleri de kedilerin becerileri arasında sayılabilir. Hatta daha da ötesi kedilerin kulakları köpeklerden bile daha iyi duyar! Kedi kulakları farklı tonlardaki sesleri duymakta ve sesin geldiği yeri tespit etmekte de oldukça iyidir. Bu beceri bizi başka bir kedi gerçeğine götürüyor: Kediler sahiplerinin kendileriyle konuştuğunun farkındadır. Kediniz merdivenin ortasında otururken ona çekilmesini söylediğinizde sizi duymuyormuş gibi yapıyorsa, bilin ki kediniz numara yapıyor!

Kedi sahiplerini çok yakından ilgilendiren diğer bir kedi gerçeği ise sütün kediler için iyi bir besin olmamasıdır. Kedi sahipleri genellikle kedilerini sütle beslerler. Ancak kedi beslenmesinde inek sütü laktoz intoleransları olduğu için iyi bir seçenek değildir. Kedi beslenmesinde sütün yaşamaları için vazgeçilmez olduğu bir gerçektir. Bir yavru kedi için en iyi süt anne sütüdür. Annesi olmayan bir yavru kedi beslenmesinde özel formüllü besinleri tercih etmelisiniz. İnek sütü bir yavru kedinin gelişimi için doğru besinleri içermez.

Kedilerin iki yanda 12’şer tane, toplam 24 bıyığı vardır. Kedi bıyıkları avlanmaya ve etraflarını algılamaya yarar. Kedi bıyıkları kedilerin beyinlerindeki bir bölgeye bağlıdır. Bu demek oluyor ki, kediler neredeyse bıyıklarıyla görebilirler!! Kedi bıyıkları avlarına doğru yönelir. Bıyıkları hasar gören kediler avlarını yakalamakta zorluk çekerler. Kedi bıyıkları estetikten öte çok işlevsel özellikler taşır. Kedi bıyıkları kedinin dar bir yere sığıp sığamayacağını da belirler. 

Son çalışmalar evcil kedilerin tümünün Felis sylvestris denilen bir türden geldiklerini göstermiştir. İnanılmaz bbir kedi gerçeği: Dünyadaki farklı türlerdeki kedilerin hepsi 12,000 yıl önce Yakındoğu’da yaşayan tek bir türden gelmiştir!

Tarihi bir kedi gerçeği ise Mısırlılar ile kediler arasındaki ilişkidir. Eski Mısır’da bazı tanrılar kedi suretinde resmedilmiştir. Mısır’daki kedi sahipleri kedilerini mumyalamışlardı, böylelikle kedilerinin öteki hayatta da kendileriyle beraber olacağını düşünmüşlerdir. Bazı kedi sahiplerinin günümüzde de kedilerine tanrı gibi davrandıkları görülmeyen bir durum değildir.kedi_yavrusu_ve_bebek

Kedi gerçeklerinden bahsedip de kedi uykusundan bahsetmemek olmaz. Kedilerin uykucu olduklarını biliriz. Ancak kedilerin hayatlarının üçte ikisinin uykuda geçtiğini biliyor muydunuz? Özellikle yavru kediler için uyku gelişimlerinde çok önemlidir. Kedi sahibi olarak kedinizin yatağınızda uyumasına izin verir misiniz? Doktorlar alerjiniz varsa evcil kedinizin yatağınızda uyuması konusunda dikkatli olmanızı öneriyorlar. Eğer alerjiniz yoksa, sorun yok!

Bir kedi gerçeği daha! Kedi sahibi olmak sağlığınıza oldukça katkıda bulunuyor. Kedi sahibi olanların kalp hastalıklarına yakalanma ve kalp krizi geçirme olasılıkları daha düşüktür. Ayrıca kedilerle yaşayanların kolestrollerinin ve tansiyonlarının da daha düşük olduğu görülmüştür. Kedi sahibi olmak alerji ve astım risklerini de düşürüyor. Özellikle bebekler evcil kedilerle beraber yaşadıklarında alerji ve astıma yakalanma olasılıkları çok daha düşük. Ayrıca bebeklerin bağışıklık sistemlerini de kuvvetlendiriyor. Kediler hatta otizm tedavisinde de çok yardımcı oluyor. Mısırlılar kedilere boşuna tapmıyordu!!!