Kişisel tarihinizi silmek” gibi büyük bir iş yaparken veya daha basit şekliyle, geçmiş travmalarınızı iyileştirirken Yıldız Kızı Çemberi önemli bir araçtır. İnsan olma sürecimizi, bir çember formunda tarif eder. Her yöne dönerek, yaşama dair konularda bir aydınlanma ve idrak, yaşam mücadelelerimiz kar­ şısında kendimize karşı bir merhamet hissederiz.

Yıldız Kızı Çemberi isminin açılımı; yıldız: farkındalığın saf ışığı; kız: bakire, temiz; ve çember: iki başın birleştiği nokta şeklindedir.

Yıldız Kızı Çemberi hem gölgenin (bilinçaltımız, otomatik robotun eski alışkanlıkları) çemberi ve hem de kurtuluşu, özgürlüğü ve gerçeği arayan varlığımızın ışık yanıdır.

Gölge çember ise Tilkilerin Çemberi olarak adlandırılır ve bilinçaltımızda, farkında olmaksızın nasıl kendi kuyruğumuzu kovaladığımızı ve sıkıntılarımızı nasıl kendi kendimize yarattığı­mızı gösterir. Diğer yandan, Çakalların Dansı bize yaşadığımız zorlukların sorumluluğunu alarak, içinde bulunduğumuz durumu değiştirmek için bilinç seviyemizi nasıl değiştireceğimizi öğretir. Bu, ne pahasına olursa olsun kendini riske atarak şeytanlara çelme takan, karanlık güçlerle savaşan, iyilik için fetihler yapan kahramanların, mitolojik kahramanlar yolculuğunun yoludur.

Yıldız Kızı Çemberi – Her Yön Bir Bakış Açısıdır

O dünya bize ya olduğu gibi, yani farkındalığın ışıkları içinde, aydınlık, net ve anlaşılır olarak gösterilir ya da saplantılara takıldığımız için sadece gölgeler içinde karanlığı görürüz ve her şey karışık ve bulanık, tuzaklar ve kapanlarla doludur.

Şimdi sıra, her şeyi kapsayan şifa çemberi öğretisini kullanarak, kişisel tarihimizi iyileştirmeyi içeren bir kahramanlık macerasına çevirme zamanıdır. Ancak önce, dışarıda ve doğanın içinde aşağıdaki şu alıştırmayı yapmalısınız.

Yıldız Kızı Çemberi – ALIŞTIRMA – Tören

Yıldız Kızı Çemberi üzerinde törensel bir alışhrma. İçimizdeki Çocuğu anlamak için Çiçek Açan Ağaç Töreni.

 • Size kendinizi iyi hissettiren ve adeta davet eden herhangi bir ağaç ve her yön için bir taş olmak üzere dört adet taş bulun.
 • Sadece kendi içinizdekileri değil ayrıca doğa ananın işaretlerini ve imalarını da fark edin. Bir bulutun şeklini, bir kuşu veya çimenin hareketini fark edin. Doğa Ana’nın sizinle konuşmasına izin verin. Bizler doğanın canlı bir varlık olduğunu ve sürekli bizimle bağlantıya geç­ tiğini ve konuştuğunu unuttuğumuz için çoğu kez onu duymuyoruz. Kendinizi beklenti içinde olmaksızın “alıcı” olma konumuna getirin ve sadece anda var olun.
 • Adayabileceğiniz bir şey getirin; herhangi bir şey … tütün, pirinç, çikolata ve kendi günlüğünüz.
 • Ağacın etrafında kendi çemberinizi oluşturun ve güçlendirin. Taşlarınızı ana yönleri işaret edecek şekilde yerleştirin. Hazır olduğunuzda törene başlayın. Adağınızı adayın, sırtınızı ağacın gövdesine dayayın ve bilge ruhları çağırın.
  1. Güneye dönün ve şu soruyu sorun: ” İçimdeki çocuk nasıl hissediyor ve dünyayı nasıl algılıyor?”
  2. Kuzeye dönün ve sorun: “Günlük yaşamdaki yetişkin ‘ben’ nasıl hissediyor ve dünyayı nasıl deneyimliyor?”
  3. ‘Batıya dönün ve sorun: “İçimdeki rahip/rahibe (ya da dindar) nasıl hissediyor ve dünyayı nasıl algılıyor?
  4. Doğuya dönün ve sorun: “İçimdeki büyülü çocuk nasıl hissediyor ve dünyayı nasıl algılıyor?”
 • Şimdi çemberin ara yönleri üzerinde çalışın. Bu noktalar, hareket noktalarıdır. Sırtınız ağaca yaslanış olarak:
  1. Güneybatıya dönün ve sorun: “Gerçekleştimek istediğim hayallerim neler? Neler yaratmak istiyorum ve insanlara ne vermek istiyorum?”
  2. Kuzeybatıya dönün ve sorun: “Kendim için koyduğum kurallar neler, hangi kanunları kendim için oluşturuyorum? Bunlar beni destekleyip büyümeme yardımcı oluyor mu yoksa beni sınırlandı­rıyorlar mı?”
  3. Kuzeydoğuya dönün ve sorun: “Yaşamımın koreografisini ne şekilde oluşturuyorum? Seçimlerimi nasıl yapıyorum ve bu seçimler beni ulaşmaya çalıştığım hayallerime götürüyor mu?”
  4. Güneybatıya dönün ve sorun: “Kendi hakkımda gerçekte ne hissediyorum? Kendimi nasıl görüyorum?”
 • İçinizde ve etrafınızda olmakta olanları fark edin. Dışarıdaki dünyada olanların içinizdeki dünyayı yansıtıp yansıtmadığına bakın.
 • Bitirdiğinizde, taşlarınızı toplayın ve orada bulunmuş olduğunuza dair bütün izlerinizi yok edin. Ağaca tekrar bir şey sunun ve teşekkür edin.

Ağaç törenlerinin sıklıkla yapılması çok faydalıdır ve kendi iç benliğinizle bağlantıda olmanız ve orada olup biteni fark etmeniz için iyi bir araçtırlar.

Yıldız Kızı Çemberi – ALIŞTIRMA – Yönler

 • Tam ortasında oturabileceğiniz ve pusulanın yönlerine göre sekiz noktası olan bir çember oluşturun. Ana noktaları çeşitli nesnelerle belirleyin; örneğin doğu için bir mum, güney için bir bardak su, batı için biraz toprak ve kuzey için rüzgarı sembolize eden bir tüy koyabilirsiniz. Tam ortada, kendiniz için rahat bir yer yapın ve defterinizi de alarak oturun.
 • Güneye dönün ve şu soru üstünde derinden düşünün: “Ben nasıl yaralandım?” Bu sorunun altında yatan soru; ben nasıl şartlandırıldım, nasıl eğitildim, korkmayı, kısıtlanmayı ve kendime karşı olmayı nasıl öğrendim? İçimdeki robot nasıl oluştu? vb. Daha önce yapmış oldu­ ğumuz alıştırmalardan sonra bu sorunun cevabı hazır olmalı.Gelen cevapları aynen olduğu gibi yazın.
 • Kuzeye dönün ve şu soruyu cevaplayın: “Yaşam şimdi benim için nasıl?” Yani yaralanmalar hala yaşamımda varlığını sürdürürken ve günlük yaşamımda kendilerini gösterirken … İçimdeki robot kendi şovunu sergilemeye devam edecektir, alışkanl ıklarını sürdürmeye ve yapmaya programlandığı şeyleri yapmaya devam edecektir. Günlük yaşamınızda neyin işe yaradığını ve neyin yaramadığını yazın.
 • Batıya dönün ve şu soruları cevaplayın: “Kendi vücudum hakkında ne hissediyorum? Bedenimle ne kadar bağlantı içerisindeyim? Vücudumu kendime ait, kendim gibi hissediyor muyum, yoksa sadece içinde yaşadığım bir beden mi? Bedenime nasıl davranıyorum? Kendimi sağlıklı ve zinde tutuyor muyum? Sağlıklı ve zinde olmanın benim için bir önceliği var mı? Vücudumu ne çok fazla ne çok az, tam kararında, iyi ve sağlıklı gıdalarla besliyor muyum? Ne kadar kendi bedenime hakimim ya da ne kadar bedenim bana hakim?” Uyguladığınız takdirde size faydası olacak değişikliklerin bir listesini yapın.
 • Doğuya dönün ve şu soruları cevaplayın: “İçimdeki büyülü çocuk oyun oynamak için zaman bulabiliyor mu? Sadece eğlence için, meselb çocuklarla geçirdiğim, mutlu zamanlar var mı? Cinselliği deneyimlerken zevk içinde büyülü bir çocuk olabiliyor muyum? Yoksa başka bir şey mi oluyor? Başka bir şey oluyorsa; hangi eski otomatik davranışlar, şartlanmalar, hangi korkular, hangi eski sesler olabilecek olan güzellikleri engelliyor?”Aklınıza gelenleri yazın.

Golge Unsurlar Tilkilerin Cemberi

Gölge Unsurlar Tilkilerin Çemberi