Isaac Newton, premature doğmuş olmasına rağmen yaşama tutunmayı başarmıştır. Çiftçi bir aileden geldiği için annesi onun da çiftçi olmasında ısrarlıydı. Ancak dayısının sayesinde Cambridge’de okula gidebilmiştir. İyi ki de yaşayabilmiş ve çiftçi olmamıştır. Çoğu keşfini 20’li yaşlarında yapmış olmasına rağmen bunları çok daha geç yaşlarda yayınlatmıştır.

Elmayla ilgili hikayesine gelince.. O meşhur elmanın hep Newton’ın kafasına düştüğü söylenir, Ancak kendi ifadesine göre, evinde pencereden bakarken ağaçtan bir elmanın düştüğünü görür ve bu da ona n keşfinde ilham olur. Dinine düşkün biri olarak, ‘yerçekimi gezegenlerin hareketlerini açıklıyor, ama bu gezegenlere bu hareketleri kimin verdiğini değil. Herşeyi Tanrı yönetir, olanı ve olabilecekleri bilir,’ diye ifade etmiştir.

Isaac Newton’ın tek çalışması elmalar ve yerçekimi üzerine değildi. Simya üzerine de çalışmaları vardı, ancak 1404 tarihli bir kanuna göre simyacılık suçtu. Bu yüzden çalışmalarının notlarını şifreli bir şekilde tutuyordu. 1689’da kısa bir süre parlamentoda da bulunan Newton’ın bütün politik hayatı boyunca sadece bir kez konuştuğu ve sadece yakınında oturan birinden pencereyi kapatmasını istediği söylenir.