İlkokulda öğrenmiştik, Plüto, güneşe en uzak gezegendi. Bu her zaman geçerli olmadığı gibi, Plüto ve Neptün’ün Dansı bir yana, Plüto’nun gezegen olduğu bile bilimadamları tarafından tartışma konusu…

Plüto, 21 Ocak 1979’da ve 11 Şubat 1999’da Neptün’ün yörüngesinden geçerek, güneşe en uzak gezegen olarak bilinmesine rağmen, geçici olarak 8. gezegen haline gelmişti. Bir sonraki yakınlaşması ise 2226 yılında gerçekleşecektir. Plüto, diğer gezegenlerden biraz farklı olarak eliptik bir yörüngeye sahip olduğu için, güneşe olan yakınlığı zaman zaman değişkenlik göstermektedir.

Plüto ve Neptün, yer değiştirmelerine rağmen hiçbir zaman çarpışmayacaklar. Bunun nedeni ise Plüto’nun yörüngesinin 17 derece eğimli olması ve Neptün’den çok daha yüksekte olmasıdır. Bu nedenle yörüngeleri çakışıyor olmasına rağmen, aynı düzlemde olmadıklarından çarpışmaları olası değil. Ayrıca, Neptün’ün güneşin çevresinde her üç dönüşüne karşılık, Plüto daha geniş bir yörüngeye sahip olduğu için, iki kez döner. Bu iki gezegen birbirlerine en fazla 2 milyar kilometre yaklaşabiliyorlar.